Asklipion

17. dubna 2014 v 6:05 |  Památky
Asklipion se nachází ve vnitrozemí ostrova Rhodos, na cestě mezi Gennadi a Lardosem, cca 4 km od Kiotari. Tato malá horská obec, téměř netknutá cestovním ruchem, má asi 300 obyvatel.

Vesnička byla pojmenována podle jména místního patrona, boha lékařství Asklépia, syna Apollóna. Byl uctíván po celém Řecku, ale jeho svatyně nebyla až do dneška nalezena. Nicméně znak, který zdobil jeho hadí hůl, je dnes symbolem medicíny.

V místním centru s úzkými uličkami, kde stojí krychlově tvarované a obílené domy, se nachází jeden z nejstarších a nejvýznamnějších kostelů na ostrově Rhodos, Kimistis tis Theotoku).

Kostel byl postaven v latinském křížovém půdorysu s největší pravděpodobností ve 13. nebo 14. století a vysvěcen na počest svaté Marie.

Nad západním vchodem je sice vidět reliéf s číslem 1060, ale historici nepředpokládají, že by kostel mohl pocházet z tohoto období.

V 17. století byl rozšířen o dvě obdélníkové boční lodě, s žebrovou klenbou. Ty byly propojeny pomocí otvorů ve stěnách se starou částí kostela.

Podlaha kostela je osazena typickou rhódskou mozaikou "kocklaki" s černými a bílými oblázky. Kostel je známý především díky svým uměleckým, dobře zachovalým freskám, které zdobí jeho interiér.

Vzhledem k tomu, že obrazy jsou malované ve velmi přísném stylu, který se obvykle vyskytuje pouze v klášterech, se předpokládá, že jejich autorem musel být nějaký mnich.

Umělecká díla zobrazují život Krista, Matky Boží a scény ze Zjevení svatého Jana (Apokalypsa), které jsou velmi vzácné. Nástěnné malby pocházejí z let 1646 a 1677, jak se můžete dočíst na tabulích od dárců.

Nápadný je nádherně vyřezávaný ikonostas, který odděluje kněžiště. Vedle kostela můžete také navštívit dvě malá muzea, která byla umístěna ve starých, tradičních domech.

Tam si můžete prohlédnout starožitné zemědělské stroje a zařízení, kroje, oděvy, nábytek, ikony, knihy a další předměty každodenního života na venkově ze 17. -19. století.

Nad vesničkou Asklipion se nacházejí pozůstatky rytířského hradu, pravděpodobně z 15. století. Z místního centra se tam dostanete příjemnou procházkou během asi 20 minut.

Impozantní vstup je stále v dobrém stavu, ale bohužel už ne tolik interiér hradu. Zato od něj budete mít fantastický výhled do okolí. Stará legenda říká, že od jednoho domu ve vesničce Asklipion měl vést tunel přímo na hrad. Ten měli údajně využívat místní obyvatelé při útěku před pirátskými útoky, aby se zachránili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama