Fanes

20. února 2014 v 9:10 |  Letoviska
Vesnička Fanes na řeckém ostrově Rhodos má přibližně 1 tisíc obyvatel. Najdete ji na západním pobřeží, od hlavního města je vzdálená asi 25 km směrem na jihozápad.

Místo je známé především díky skvělým podmínkám pro kitesurfing a surfing, vyznavači těchto sportů jistě ocení zdejší příznivý vítr a mořské vlny.

V poslední době získala samotná obec nové a svěží barvy, a staré domy tak dostaly "nový život". Místní obyvatelé spolu s umělcem Loukasem Nikolitsisem dali svým domům nové barevné fasády s nápaditými obrazci.

Z ponuré vesnice, jakých je na ostrově Rhodos spousta, se tak stalo barevné a velmi individuální místo, Fanes dokonce získalo přezdívku "Vesnička barev". Natřena byla velká část původního obecního centra kolem kostela. Dokonce nebyly zbourány ani dlouho opuštěné domy a místo toho byly tyto ruiny natřeny.

Na místní pláži můžete strávit příjemnou letní dovolenou u moře daleko od masové turistiky. Je ale nutno říci, že spíše než na dovolenou do Řecka, prožitou na rozpálené pláži, sem přijíždějí vyznavači surfování. Zejména kitesurfisté určitě ocení termické podmínky mořské úžiny, ve které Fanes leží. Můžete zde očekávat jak termické větry, tak i až dva metry vysoké vlny.


Převládající západní větry tlačí mořskou vodu do úžiny mezi řeckým ostrovem Rhodos a tureckou pevninou, která je obklopena výraznými horskými pásmy. V časných ranních hodin sem může dorazit až pěti silných větrů, které vanou až do odpoledních hodin.

Jen v době kolem poledne může vítr trochu ustávat. Kitovací sezóna ve Fanes začíná obvykle již v dubnu a končí v září nebo v říjnu. V zimě jsou tady podmínky trochu rizikovější, a surfování se doporučuje jen expertům.

Pláž ve Fanes je široká 30 až 60 metrů, dlouhá 500 metrů a má hrubý písek. Vzhledem k tomu, že jsou tu i jiní návštěvníci, nabízí většinou dostatek prostoru. Vstup do moře může být někdy kvůli vlnám obtížný, na ochranu ale bylo vybudováno pobřežní molo, a kromě toho je voda v některých částech mělká.

Na pláži Fanes je postavená malá restaurace, která nabízí v horkých měsících příjemné občerstvení, jsou tady také sprchy a toalety. Zapůjčit si zde samozřejmě můžete lehátka a slunečníky, ze kterých budete mít nejen výhled na moře, ale je možné pozorovat i surfaře.

Z Fanes se dá vypravit na výlet do hlavního města nebo jiných letovisek podél pobřeží. V blízkosti vesničky stojí hora s klášterem Mount Tsambika na Sorbas pláži a nedaleko je další vynikající surfařské místo Prassonissi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama