Filerimos

7. ledna 2014 v 11:37 |  Památky
Hezkou malou vesničku Filerimos najdete nedaleko pobřeží řeckého ostrova Rhodos, přesněji v západní části ostrova. Leží asi 12 km od hlavního města Rhodos.

A jak se k ní dostanete? Pokud se autem vydáte z hlavního města Rhodos po hlavní silnici, zabočíte ve vesničce Ialyssos směrem doleva. Odtud budete pokračovat do vnitrozemí a po pár kilometrech dojedete do cíle.

Poslední úsek cesty vede pořád nahoru úzkou silnicí s mnoha zatáčkami, Vesnička Filerimos se rozkládá v náhorní plošině, obklopené zelenými lesy.

Obec Filermios není dosud nijak hodně zasažená cestovním ruchem, je mezi turisty oblíbená zejména pro svůj klid a krásné okolí. Příroda je tu opravdu nádherná, plná zajímavé flóry a fauny.

Od jara do podzimu tu nádherně kvetou a rostou nejrůznější rostliny a léčivé bylinky. Z nich se vyrábí místní proslulý likér Sette Erbe (7 bylin), zbarvený do zelena, který má údajně léčivé účinky.


Milovníci historie a památek se určitě vydají na stejnojmenný vrcholek Filerimos o výšce necelých 300 metrů. Tady bylo kdysi vybudováno původní antické osídlení Ialyssos.

Ještě dnes jdou nedaleko obce Filerimos k vidění jeho pozůstatky, největší atrakcí je tu ale určitě klášter z byzantského období, kdy Rhodos zažíval období rozkvětu. Byl postaven zřejmě někdy v průběhu 10. století.

O několik set let později, přesněji v 80. letech 15. století, ho předělal Řád Johanitů. Celkové přestavby se klášter dočkal až v období vlády italského království. V současné době je klášterní areál Filerimos opuštěný.

Nedaleko od vstupu do areálu začíná Křížová cesta Golgota, která vás dovede přes alej až k cca 18 metrů vysokému kříži z bílého kamene.

Uprostřed tohoto kříže jsou umístěné schody, které pokračují nahoru. Zeshora pak budete mít krásný výhled do okolí, při hezkém počasí dokonce můžete zahlédnout i hlavní město.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama